I štíhlá žena může mít vypouklé bříško. Mnohdy tak musí čelit nepříjemným dotazům, třeba i gratulacím k očekávanému miminku, což v případě, že dítě nečekáte, nikoho nepotěší. Na vině může být plynatost a nadýmání. Jak s jejich eliminací může pomoci strava?
Pocity těžkosti, nadmutí a nafouknutí po jídle, mnohdy doprovázené nepříjemnými křečemi v podbřišku, často signalizují potíže s plynatostí a nadýmáním. Právě ty také bývají příčinou nafouknutého břicha, které kazí celkový dojem z postavy i jinak pěkně štíhlým ženám. Naštěstí se jedná o problém, který se dá většinou vyřešit úpravou jídelníčku. Jinými slovy je třeba některé potraviny vynechat a jiné zařadit.
Některé potraviny prospívají zdraví, bohužel ale podporují pocity nafouklého břicha a jejich konzumace se tak může neblaze odrazit na vašem pracně budovaném vzhledu. Kterých jídel se vyplácí vzdát, pokud víte, že máte potíže s plynatostí a nadýmáním?
Zástupci brukvovité zeleniny obsahují rafinózu, cukr, který tělo nestráví, dokud jej bakterie ve střevech nezkvasí. Tento proces ale produkuje plyn a způsobuje nadýmání. Brukvovitá zelenina je však jinak velmi zdravá a prospěšná, proto se jí nevzdávejte zcela, jen omezte její porce a nejezte ji syrovou, ideální je úprava v páře – to zlepší stravitelnost a sníží nadýmavý efekt.
Není novinkou, že luštěniny způsobují plynatost. Na vině je nejen vysoký obsah bílkovin, ale také cukrů a vlákniny. To všechno tělo absorbuje jen velmi těžko, důsledkem toho toho nestrávené zbytky kvasí ve střevech, hodují na nich bakterie a výsledkem je starý známý problém s plynatostí. Situaci může zlepšit, když budete luštěniny konzumovat společně s celozrnnými obilovinami, jako je tmavá rýže nebo quinoa. Dobré také je jíst luštěniny často a po malých porcích, tělo si na ně snáze zvykne a nebude na ně reagovat tak bouřlivě, jako když si je dáte pouze sporadicky.
Jablko denně sice zahání lékaře, zrovna tak ale přivolává plyny. Důvodem je vysoký obsah vlákniny, fruktózy a sorbitolu, cukrů obsažených v ovoci, jejichž tolerance činí mnohým lidem problémy. Výsledkem jsou pocity nafouknutí a plynatost. Opět se ale jablek nemusíte zcela vzdávat, jejich konzumace je spojována s nižším rizikem respiračních a srdečních onemocnění. Jezte je s mírou a nedávejte si je bezprostředně před tím, než na sebe obléknete upnutý model. Podobně působí i hrušky, broskve a sušené švestky.
Jídla s vysokým obsahem soli způsobují zadržování vody, což může vést k nadýmání a plynatosti. Hlídejte si příjem soli, podle Světové zdravotnické organizace byste denně neměli přijmout více než 5 gramů, což je zhruba množství odpovídající zarovnané kávové lžičce. Čtěte také složení balených potravin, v nichž se mnohdy skrývá poměrně dost sodíku. Naučte se jídla nepřisolovat.
Jiné poživatiny vám naopak mohou pomoci redukovat nepříjemné nadýmavé pocity a přispět k tomu, že vaše bříško bude připomínat plochou přistávací dráhu. Na co se v tomto smyslu zaměřit?
Jsou bohaté na rostlinný flavonoid quercetin, který pomáhá snižovat otoky. Snižuje také aktivitu zánětlivých enzymů, což znamená, že tělo celkově oblažuje. To všechno se projevuje na revitalizaci organismu a splasknutí nafouklého břicha.
Podobně jako avokádo, kiwi, pomeranče a pistácie jsou i banány bohaté na draslík. Tento minerál zabraňuje zadržování vody regulací množství sodíku v těle. Vedle toho působí banány proti zácpě a to díky vysokému obsahu rozpustné vlákniny fungující jako kartáč střev.
Enzymy obsažené v papáje pomáhají zpracovávat bílkoviny, což usnadňuje trávení a pomáhá předcházet plynatosti a nadýmání.
Působí močopudně, čistí tělo od přebytečné vody i toxinů, tím mírní plynatost a zplošťuje břicho. Obsahuje také probiotika podporující růst dobrých bakterií pomáhajících udržovat rovnováhu v trávicím traktu, což snižuje nebo dokonce zabraňuje nadýmání a plynatosti. Na celkovém pozitivním efektu se podepisuje i obsah rozpustné a nerozpustné vlákniny.
Přátelské bakterie jménem probiotika podporují zdravou střevní mikroflóru a eliminují potíže s nafouknutým břichem. Najdete je v bílém neochuceném jogurtu, ale také v kvašených potravinách jako jsou kyselé okurky, zelí, pickles nebo kimči či kombucha.
Semena fenyklu jsou bohatá na sloučeninu uvolňující křeče v zažívacím traktu, což umožňuje průchod plynu a zmírňuje nadýmání. Můžete je žvýkat nebo z nich uvařit čaj.
Je bohatý na trávicí enzym zingibain pomáhající rozkládat bílkoviny, což usnadňuje trávení, snižuje nadýmání, plynatost i výskyt zácpy. Blahodárně v tomto směru působí zejména zázvorový čaj.
Čaj z máty nebo heřmánku sníží pocity těžkosti po jídle, uklidní rozbouřený žaludek i střeva a uleví od pocitů nadmutí.
Doufáme, že vám byl tento článek užitečný.
Lůca & Mary