Proč se tanec hodí pro každého?

Tanec zlepšuje nejen náladu, ale také kondici a zdraví celkově. Výhody, které přináší, tedy zahrnují jak benefity mentální, tak i fyzické. Kombinací obojího lze docílit snížení hmotnosti, zefektivnění práce všech procesů v těle a prohloubení pocitu pohody a spokojenosti.

Stárnutí je přirozený proces, proti kterému se dá bojovat, v jistém slova smyslu se ale vždy bude jednat o bitvu předem prohranou – protože čas se jednoduše obalamutit nedá. Ne nadarmo se ale říká, že člověk je tak mladý, jak mladého má ducha. V překladu do pochopitelnější a běžnější řeči se tímto rčením dá povědět, že člověk je tak mladý nebo starý, jak se sám cítí. V tomto slova smyslu tanec skutečně může fungovat jako ten, který vám stárnutí přemoci pomůže. 

Jak tanec umí obalamutit čas

Protože tanec osvěžuje mysl a společně s ní i tělo. Nebo je to naopak? Zkrátka se po něm budete cítit dobře – pokud se mu ovšem budete věnovat pravidelně. V čem tkví tajemství jeho prospěšnosti a čím konkrétně pomáhá? Existuje hned několik důvodů. 

Posiluje srdce

V případě tance jde o formu pohybu, která zapojuje svaly celého těla, přičemž využívá techniku intervalového tréninku. Obojí posiluje srdce, zefektivňuje jeho práci a chrání jej před kolapsem, protože jej činí odolnějším vůči zátěži a zvyšuje jeho vytrvalost. Tím snižuje riziko onemocnění srdce a smrti z důvodu jeho selhání, což je mimochodem jedna z nejčastějších příčin předčasného úmrtí na světě.

Zlepšuje paměť a spánek

S postupujícím věkem přirozeně klesá vitalita poznávacích (kognitivních) funkcí mozku (paměť, soustředění, rychlost reakcí apod.). I v tomto případě podává tanec svou pomocnou ruku, protože vedle svalů posiluje i myšlení a tím pomáhá mozku bojovat s přirozeným procesem stárnutí. Když tancujete, musíte se soustředit, abyste pohyby prováděli správně, musíte si pamatovat sestavu, na kterou se zaměřujete. Tím udržujete mozek v kondici a snižujete riziko nástupu demence, včetně té Alzheimerovy.

Zvyšuje rovnováhu, flexibilitu a koordinaci

Díky schopnosti soustředit se na správné provádění pohybu a pamatování si tanečních sekvencí udržujete bdělou mysl, což se v kombinaci s posilováním svalstva odrazí na lepší schopnosti koordinovat pohyb, udržovat rovnováhu nejen na parketu, ale i v běžném životě, a flexibilně reagovat na různé okolnosti (fyzicky i mentálně). Všechno dohromady to znamená prevenci rizika zranění, třeba vlivem pádu nebo nepozornosti, k nimž dochází zejména ve vyšším věku a to právě ochabováním funkčnosti svalstva i mozku. 

Bonus navíc:

Když budete pravidelně tancovat, budete také lépe spát. Jednak budete příjemně unavení, jednak se naučíte pracovat s myslí a v případě, že vám myšlenky znemožňují usnout, zaměřit koncentraci/pozornost jiným směrem, který vám to umožní – třeba k dechu a dráze, kterou v těle vykonává, nebo k počítání oveček.

Mějte krásný den!

Lůca & Mary

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů