Radost hledej uvnitř sebe!

Jak na podzimní letargii

Pošmourné podzimní počasí není tím nejlepším motivátorem, který by nás donutil zvednout se z pohovky a začít se hýbat. Musíme proto sáhnout po něčem spolehlivějším. Kde hledat v rozpuku podzimu, toužíce po návratu teplých časů, chuť, sílu a energii do pravidelného pohybu?

Ranní mlhy, teploty pohybující se mnohdy už pod bodem mrazu, mrholení nebo dokonce i déšť, vichr, který nám obrací deštník a strhává kapuci… Podzim umí být nepřátelský, zrovna tak ale dokáže vykouzlit úsměv na rtech, to když dovolí sluníčku prozářit mraky, aby nechalo vyniknout krásným barvám podzimního listí, které ponášeno mírným vánkem padá k zemi, na níž vytváří šustící pokrývku, již vás pes rozkošnicky rozráží čumákem. 

Všímejme si toho, co je dobré

I takové zážitky nám podzim nabízí a na nás je, kterým budeme věnovat pozornost – jestli těm příjemným, těm, které nám dělají radost, nebo těm druhým, těm, které nás rozčilují, které v nás probouzejí rozčarování a podrážděnost. Zlobíme se potom na celý svět, připadáme si unavení, bez chuti do života, je pro nás náročné jen ráno vstát z postele… 

Dokud budeme vinit svět, budeme pořád naštvaní

Zlobit se ale v takovém případě můžeme jen sami na sebe a to proto, že svému okolí a vnějším činitelům dovolíme, aby nás takovým způsobem rozhodilo/rozhodily. Dokud si totiž neuvědomíme, že zdroj radosti máme uvnitř sebe a že jen na nás, zda se rozhodneme být šťastní nebo naštvaní, budeme pravděpodobně naštvaní. Jakmile ale přenastavíme myšlení, rázem vše uvidíme v růžovějších barvách… Tak tedy pojďme na to – slibme si, že ode dneška budeme vždy dávat pozornost tomu dobrému. 

Roste to, čemu dáváme pozornost

Protože čemu dáváme pozornost, to roste. To neznamená zavírat oči před něčím, co se nám nelíbí, utíkat před tím, co se nám nechce řešit, otáčet se zády k těm, s nimiž se nechceme bavit. Znamená to přijímat, co přichází, co odchází, ale pouštět to, co nás tíží a co nás žádným způsobem nemůže obohatit. Znamená to být laskavý k sobě i k celému světu. Pěstujme tedy laskavost a radost, hýčkejme si je uvnitř sebe a rozdávejme je ostatním. 

Slunce v dešti

S takovým životním přístupem nám bude svítit sluníčko, i když bude ve skutečnosti pršet. S takovým pohledem na svět nám bude teplo, i když bude venku zima. Protože to slunce, to teplo, ta radost, bude vycházet z nás a bude dělat dobře nejen nám, ale i všem kolem nás. Jak si takový přístup převést do praxe? Přinášíme pár rad a tipů, které vám prozáří dny:

  • Pořiďte si zápisník a každý večer si do něj napište, co vám ten den udělalo radost. Abyste na nic nezapomněli, udělejte si ze zapisování rituál – každý den před spaním se na chvilku zklidněte, zamyslete se a potom pište. Nevynechte ani jeden den. A na konci týdne si své zápisky pročtěte. Kolik radosti jste prožili! Zaručeně vám to zvedne náladu, pokud to ovšem budete potřebovat.
  • Nenuťte se do něčeho, co čeho se vám nechce, ale nevynechávejte to, co děláte rádi, kvůli lenosti. Jste unavení a cítíte, že potřebujete odpočinek? Dopřejte si odpoledne na pohovce pod dekou s oblíbenou knihou. Jste rozmrzelí a nevíte, do čeho píchnout? Přimějte se k pohybu, vyrazte na čerstvý vzduch a nepitvejte se ve svých problémech. Na slunci se rozpustí jako ranní mlha.
  • Prší venku a vám se nechce běhat v dešti? Zapněte Cvičky Onlajn a dejte si jednu z našich zábavných lekcí (nebo klidně i dvě či tři, podle toho, kolik máte času).

Přejeme pohodový podzim plný radosti ze života!

Lůca a Mary

Komentáře

Přidat komentář