Avokádo nabízí výjimečné nutriční bohatství. Dodá téměř 20 různých vitaminů a minerálů, zasytí a navíc si na něm skvěle pochutnáte. Nabízí také široké spektrum různých využití. Potřebujete ještě další důvody, proč ho zařadit do jídelníčku?
Jedno celé avokádo, bez slupky a pecky, dodá necelých 230 kilokalorií, především z 20 gramů zdravých tuků, skoro 3 gramy bílkovin, asi 12 gramů sacharidů a 9 gramů vlákniny, což u vlákniny činí více než 30 % doporučené denní dávky. Jedno celé avokádo vedle toho doplní 30 % doporučené denní dávky kyseliny listové – vitaminu skupiny B potřebného k tvorbě nových zdravých buněk; 36 % vitaminu K nezbytného pro správné srážení krve a zdraví kostí; 20 % vitaminu C nezbytného pro silnou imunitu a podporu dobrého stavu pokožky; 20 % draslíku potřebného pro činnost srdce, svalů a nervů a pro regulaci krevního tlaku; a 10 % hořčíku, minerálu nezbytného pro hladký průběh více než 300 reakcí probíhajících v těle, včetně srdečního tepu, zdraví kostí, regulace hladiny cukru v krvi a funkce nervů a svalů. Toto cenné složení je nositelem řady benefitů, které vám do života vnese pravidelná konzumace avokáda. S čím vším avokádo pomůže?
Zdravé tuky obsažené v avokádu pomáhají zpomalit vyprazdňování žaludku, což prodlouží pocit sytosti a oddálí nástup hladu. Zdravé tuky se v avokádu vyskytují ve formě mononenasycených mastných kyselin (MUFA), které vedle toho, že zvyšují pocity sytosti, prospívají také zdraví srdce.
Uměřená konzumace zdravých tuků může účinně podpořit vaše snahy o zhubnutí. Kromě toho, že oddálí nástup hladu, působí také jako antioxidanty chránící buňky před poškozováním volnými radikály a bojující proti zánětu – obojí je spojeno s přirozenou regulací hmotnosti.
MUFA v avokádu snižují špatný LDL cholesterol a naopak zvyšují hladinu cholesterolu dobrého, tedy HDL, který zase pomáhá snižovat riziko srdečních onemocnění. Avokádo tak může omezit produkci sloučenin přispívajících ke vzniku zánětu, zlepšit průtok krve a snížit množství tuků v krvi. Vedle toho všeho je také zdrojem draslíku, který pomáhá snižovat krevní tlak. Působí totiž jako přírodní diuretikum k odstranění přebytečného sodíku a tekutin z těla, což zmírňuje tlak na srdce a tepny. Jako bonus funguje avokádo jako schopný prostředník v boji s otoky.
Lahodný plod známý jako avokádo má pozitivní vliv na střevní mikrobiom, biliony mikrobů a jejich genetický materiál žijících ve vašem trávicím traktu. Zdravý mikrobiom je spojován se silnější imunitou, protizánětlivými účinky a ochranou proti chronickým chorobám.
Pokud si avokádo dopřejete s jiným jídlem, může to vašemu tělu pomoci s absorpcí antioxidantů z jiných zdravých potravin, například fytonutrientů bojujících proti rakovině a chorobám srdce. Kombinace avokáda, rajčatové omáčky a mrkve zase zvyšuje vstřebávání vitaminu A ze zeleniny, což je živina klíčová pro zdraví pokožky, zraku a pro sílu imunity.
Posledním skvělým benefitem je skutečnost, že existuje bezpočet různých způsobů, jak si avokádo vychutnat. Můžete ho zobat jen tak samotné; rozmačkat s banánem a podávat jako sladkou pomazánku; rozmixovat s tofu a medem a vychutnat si avokádovou nutellu; použít ho jako přísadu do nejrůznějších smoothie, salátů (včetně poke bowl) a zeleninových obloh; nebo využít jako částečnou náhradu tuku při pečení sladkých i slaných pochutin – v takových případech zachová krémovou texturu, ale sníží celkovou energetickou hodnotu a zlepší nutriční kvalitu. Klasikou je potom quacamole, lahodná pomazánka (či dip), jejímž základem je (jak jinak) než avokádo. K tomu se přidává cibule, chilli, šťáva z limetky a čerstvý koriandr. Fantazii se ale meze nekladou, základ můžete obohatit třeba o přidání česneku, rajčat a dalších ingrediencí.
Dobrou avokádovou!
Lůca & Mary