Každý jsme individuální. V ideálním světě bychom se stravovali naprosto intuitivně, protože naše tělo je přece tak chytré, že si řekně, co a kdy jíst. V našem uspěchaném světě, plném stresu, zkoušek a závislostí, to tak úplně není.
Některé tělo si totiž klidně řekne, že celý den nemá hlad, má dostatek energie i bez jídla a večer to dožene tím, že se konečně pořádně nají. Bude takové tělo zdravé? To těžko říct, ale většina takových těl zdravých nebude.
Tělo potřebuje přijímat energii konzistentně. Pokud ji natlačí všechnu najednou a ještě navíc večer, kdy se chystá ulehnout, nemá šanci tuto energii všechnu správně využít. Většinu té energie uloží do zásob tuků a pokud v tomto duchu pokračuje pravidelně, zadělává si na zdravotní potíže, nadváhu a obezitu.
Jen proto, že vaší známé funguje určitý typ diety, neznamená, že bude fungovat vám. Neznáte podrobnosti, proč ji ta daná dieta funguje.
Je to opravdu tím, že vynechala lepek? Je to opravdu tím, že jí low carb? Je to opravdu tím, že jí low fat? Je to opravdu tím, že drží přerušovaný půst?
Nebo je to tím, že úpravou jídelníčku, snížila kalorický příjem, tedy se dostala do kalorického deficitu? Mimochodem o principu hubnutí v kalorickém deficitu píši v článku Jídlo má kalorie.
Sečteno a podtrženo. Na každého může zapůsobit úplně něco jiného a neměli bychom se tedy řídit tím, co je zrovna IN, nebo co sedlo naší kamarádce. Na prvním místě by měla být zdravá a vyvážená strava, pravidelnost a zařazení sportovních aktivit. Pokud dodržujeme tyto zásady a stále se nám nedaří dosáhnout svých cílů, je potřeba upravovat množství jídla (nastavení kalorického deficitu), množství a druh sportovních aktivit a také se podívat na vedlejší veličiny jako je například pití alkoholu, spánek, mlsání atp.
Lůca
Chtěla bych zhubnout
Základem je správné nastavení jídelníčku a pohyb 🙂 To je pak úspěch zaručen :-))